vip rafting logo

Yüzme Bilmiyorum Rafting Yapabilir Miyim?

Rafting su da yapılan bir spor olunca yüzme bilmeyenler için hemen rafting yapamayacakları gibi bir endişe doğmaktadır. Korkmayın! Yüzme bilmeyenler de rafting turlarımıza katılabilmektedir. Yüzme bilmek rafting sporunun olmazsa olmazlarından değildir.

Tabi ki her nehirde geçerli olmasa da Ülkemizde yüzme bilme şartının arandığı nehir yoktur. Rafting zorluk dereceleri ile ilgili yazımı okursanız hangi nehirlerde yüzme bilme şartı arandığını da öğrenmiş olursunuz.

Melen Rafting Tesis Yöneticisi


Yüzmeyi bilen ile bilmeyen arasında en başta suya düşürsem ne olur korkusunu yenme açısından fark görünse de rafting sporu yapılan nehirler yüzmek için çok uygun yerler değildir. Bazen su seviyesi 15 cm. ye kadar düşerken bazen 50 cm. bazen de 10 m. Ye kadar derinleşebilmektedir. Suyun derinleştiği yerlerde tehlike olmayacağı için suya düşseniz dahi güvenlik ekipmanı olarak giydiğimiz can yeleği(yüzdürgeç) sizi suyun üzerinde tutmak için yeterli olmaktadır.

Melen çayı rafting parkuru için yüzme bilme şartı yoktur. Rafting öncesi alacağının eğitimlerde suya düşerseniz nasıl hareket etmeniz gerektiği anlatılmaktadır. Body raft pozisyonu diye adlandırdığımız şekilde kendinizi suya bırakmanız daha güvenli bir şekilde hareket etmenizi sağlayacaktır.

Yüzme bilmiyorum rafting yapabilir miyim? endişesi taşıyan rafting sevenlerin bir nebze içini rahatlattığımızı düşünüyorum. Düzce rafting turlarında görüşmek üzere tesisimize bekliyoruz.