vip rafting logo

Rafting Zorluk Derecesi

Dünyanın bir çok noktasında rafting sporu yapılmaktadır. Uluslararası rafting federasyonu (IRF) adlı kuruluş rafting yapılan nehirler üzerinde klas denilen bir sınıflandırmaya giderek nehirlerin zorluk derecesine göre bir derecelendirme yapmıştır.

Rafting zorluk dereceleri sayı ile ifade edilmektedir. 1 den başlayarak 6 ya kadar derecelendirme yapılmaktadır. Sayı büyüdükçe tehlike sınıfı artmakta ve kriterler değişmektedir. Şimdi bu rakamların ve derecelerin açılımlarıyla devam edelim.

Rafting Zorluk Derece Sınıflandırması


1. Derece: Rafting zorluk dereceleri arasında en basit nehir sınıflandırmasıdır. Engellerin çok zorlu olmadığı yaş seviyesinin 7 yaşlara kadar düştüğü eğlence parkurlarıdır.

2. Derece: Az su taşıyan dalgaların çok küçük olduğu, rehber ihtiyacı duymadan kolaylıkla tamamlanabilecek nehirlerdir. 2. Derece nehirlerde eğlence sınıfındadır.

3. Derece: Artık eğlencenin yerini adrenaline bırakan, daha yoğun su seviyesi ile dalga boylarının daha büyümeye başladığı 12 yaş üzeri katılımcıların yapabileceği nehirlerdir. Rapidlerin ve ani kıvrımların sıklaşmasıyla zorluk derecesi artmaya başlamaktadır.

4. Derece: Engellerin sıklaştığı ara ara ani düşüşlerin oluştuğu 16 yaş üzeri katılımcılar için uygun olan nehirlerdir. Dalga boyları 1 metre civarı seviyelere çıkmaktadır.

5. Derece: Evet sayı arttıkça artık rafting sporuna biraz daha profesyonel bakış açısıyla bakma zamanı da geliyor. Engellerin ve kıvrımların çok sık olduğu ani düşüşlerin sayısının artmaya başladığı nehirlerdir.

6. Derece: Tam anlamıyla profesyonellik gerektiren, en ufak hatanın ölümle sonuçlanabileceği geçilmesi için emniyet önlemlerinin çok yönlü sağlandığı adrenalin seviyesinin tavan yaptığı her türlü zorluğu barındıran nehirlerdir. Ülkemiz sınırları içerisinde 6. Derece Çoruh nehrinin bazı kollarında bulunmaktadır.

Evet rafting zorluk dereceleri sınıflandırmaları ile ilgili ilgili bilgi verdikten sonra bizim rafting yaptığımız melen çayı rafting parkurunun zorluk derecesi ile ilgili bilgiler verelim.

Melen Çayı Rafting Zorluk Derecesi

Melen çayı 13 km. uzunluğunda 3+1 zorluk derecesine sahiptir. +1 mevsimsel şartlara göre zaman zaman 4. Zorluk derecesine hatta bazen 5 seviyelerine çıktığını da söylemek mümkündür. Tabi 5. Derece seviyesine çıktığında sadece eğitim amaçlı olarak rehberlerimizle suya iniş yapıyoruz.

Melen çayı normal taşıdığı su seviyesine ilave olarak kar suyu ile beslenmektedir. Kar yağışının fazla olduğu dönemler de su seviyesi uzun bir süre yüksek ve hızlı akmaktadır. Tabi ki bu durum rafting zorluk derecesi standartlarını yükseltmekte ve seviyeyi artırmaktadır.

Nehir yatağı bazen genişleyip bazen de çok daralmaktadır. S bantı diye ifade edilen 2 keskin viraj bulunmakta çok sayıda da rapid barındırmaktadır. Dalga uzunluğu en az 30 cm. en fazla 1 metre civarına çıkmaktadır. Melen çayı rafting zorluk derecesi ile kısaca bilgiler verdik.

Sizleri melen çayı rafting parkuruna bekliyoruz.